Sitemiz ile ilgili üyelik, şifre vb sorunlar için
0505 679 76 49
nolu telefona WhatsApp mesaj atabilirsiniz.

Tevhid

TEVHİD

Sözlük Anlamı: Birleme, bir şeyin bir olduğuna karar verme,tek kılma.

Terim Anlamı: Allah’ı zatında, sıfatlarında ve fiillerinde birleme, tek ve eşsiz olduğuna inanma, ona hiçbir şeyi şirk koşmadan ibadeti yalnızca Allah için yapma. "Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammad onun rasulüdür.” Anlamına gelen "la ilahe illallah, Muhammadün rasulüllah.” Kelimesine kalp ile inanıp dil ile söyleme.

AYET:

"Sizin ilahınız tek bir ilahtır. Ondan başka ilah yoktur. O Rahmandır, Rahim’dir.”(Bakara Suresi 163. Ayet)

"De ki: " Ey kitap ehli! Bizimle sizin aranızda ortak olan söze gelin: Yalnız Allah’a ibadet edelim. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım.Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilah edinmesin. " Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, deyin ki:” Şahitolun, biz Müslümanlarız. Âli İmrân Suresi, 64. Ayet)

"İşte Rabbiniz Allah O’dur. O’ndan başka tanrı yoktur. O, her şeyin yaratıcısıdır. Öyle ise O’na kulluk edin, O her şeye vekildir(güvenilip dayanılacak tek varlık O’dur). (En’Âm Suresi, 102. Ayet)

HADİS:

Benim ve diğer peygamberlerin dediği en üstün şey, La ilahe illallah sözüdür.(Tirmizi)

İslam’ın şartları beştir.Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed (s.a.v.)’in onun kulu ve Rasulüolduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak ve hacca gitmek.

Allah’ın kulları üzerindeki hakkı sadece O’na ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakları ise kendisine şirk koşmayanlara azap etmemesidir’

HİKAYE: BERBER

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı;

Berber: Bak arkadaş ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum

Adam: Peki neden böyle diyorsun ?

Berber: Bunu açıklamak çok kolay, bunu görmek için dışarı çıkmalısın. Lütfen bana söylermisin Allah var olsaydı bu kadar sorunlu, sıkıntılı, hasta insanlar olurmuydu, terk edilmiş çocuklar olurmuydu ? Allah olsaydı kimse acı çektirmez birbirini üzmezdi, Allah olsaydı bunların olacağına izin vereceğini sanmıyorum.

Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belliki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam hemen berberin dükkanına geri döndü.

 

Adam: Biliyor musun? bence berber diye bir şey yok.

Berber: Bu nasıl olabilir ki ben burdayım ve bir berberim.

Adam: Hayır  yok. Çünkü olsaydı caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı.

Berber: Hımm.. Berber var ama, insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?

Adam: Kesinlikle Doğru ! Püf noktası bu !Allah var ve insanlar ona gitmiyorsa bu gitmeyenlerin tercihi.

NOT: Kelime-i tevhid: Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Rasûlüllah (Allah'tan başka İlah yoktur.Hz.Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir)

Kelime-i Şehadet: Eşhedü en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Rasûlüh.( Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka Tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hz Muhammed (s.a.v.) Allah’ın kulu ve Peygamberidir.)

Kelime-i tevhid ve kelime-i Şehadet,İslâm’ın özü ve özetidir. İslâm dininin bu sözlerle ifade edilen esas ve ilkelerine gönülden uyan kişilere Müslüman ve mümin denir. Bu sözleri söyleyen insanlar, birbirlerine kardeşliğin gerektirdiği şekilde davranırlar.

Eker Test Tanıtım Reklamları